استاندار خوزستان بر ساخت کانال های سیلاب بر برای مقابله با سیل های آتی تاکید کرد

به گزارش روابط عمومی استانداری خوزستان نشست قرارگاه بازسازی و نوسازی مناطق سیل زده خوزستان روز یکشنبه ۱۷ آذرماه در سالن مانیتورینگ مدیریت بحران استانداری با حضور اسماعیل نجار معاون وزیر کشور و رئیس سازمان مدیریت بحران کشور برگزار شد.

غلامرضا شریعتی استاندار خوزستان در این نشست گفت: بابت همکاری کلیه مسوولان و مدیران در بازسازی مناطق سیل زده، تجهیز و نوسازی مدارس آسیب زده، پرداخت خسارت کشاورزان، ترمیم جاده ها و پل ها احداث و بازسازی سیل بندها صمیمانه سپاسگزاری میکنم.

استاندار خوزستان افزود: خوشبختانه همه امور بر اساس برنامه ریزی در حال پیشرفت است هرچند ممکن است در برخی موارد به دلایل مختلفی چون کمبود اعتبار از برنامه عقب باشیم.

شریعتی خاطرنشان کرد: هرچند امسال بارش ها نسبت به سال گذشته کمتر است اما نسبت به دراز مدت بهتر است و انشالله این روند ادامه داشته باشد.

استاندار خوزستان اظهار داشت: با توجه به تجربه های گذشته مقاومت و پایداری ما نسبت به سیل های آینده بهتر است.

شریعتی عنوان کرد: در برهه کنونی مشکل عمده ما ساخت کانال های سیلاب بر است در حوضه مارون و زهره کانال سیلاب بر داریم و در نتیجه نگران بروز سیل در این حوضه ها نیستیم اما در حوزه کرخه و دز و کارون کانال سیلاب بر نداریم و در صورت افزایش ورودی بیش از حد ناچار به رهاسازی که خسارت بار است خواهیم بود.

استاندار خوزستان توضیح داد: اگر کانال سیلاب بر خسرج ساخته شود می تواند تا ۹۰۰ متر مکعب آب را هدایت کند و از تخریب و خسارت جلوگیری نماید و در حوضه کارون و دز باید بتوانیم از نهر مالح استفاده کنیم که اگر بتوانیم در آن حوضه کانال سیلاب بر بسازیم قادر به عبور آب تا ۵۰۰ متر مکعب بر ثانیه خواهیم بود که از این نظر در مواقع افزایش بیش از حد ورودی ایمن خواهیم بود.

شریعتی اظهار داشت: فاضلاب اهواز نیز یک مشکل جدی محسوب میشود که حل آن نیاز به عزم ملی دارد و اگر ایستگاه پمپاژ و کلکتورها ساخته شود تا هفتاد درصد مشکلات این بخش حل میشود.

استاندار خوزستان بیان کرد: سایر موارد در حال انجام است و بانک ها هم در حال کمک هستند بخش های زیرساختی هم خوب پیش میرود رضایت بخش است و امیدواریم به زودی کارهای مختلف شامل بازسازی منازل، پرداخت خسارت های کشاورزی، ترمیم پلها و جاده های آسیب دیده و تحکیم سیل بندها را به پایان برسانیم.

291