هشت میلیارد و۵۰۰ میلیون مترمکعب حجم سدهای خوزستان خالی است/معاونت عمرانی استانداری مسئول پیگیری سیل‌بندها/لزوم توجه جدی به هشدارها و اخطارها مدیریت بحران

مدیرکل مدیریت بحران استانداری خوزستان گفت: گزارش سازمان آب و برق خوزستان حاکی از خالی بودن هشت میلیارد و ۵۰۰ میلیون متر مکعب فضای خالی در سدهای خوزستان دارد که براساس آن می‌توان سیلاب‌های بالادست را مدیریت کرد.

کیامرث حاجی زاده روز شنبه در جمع خبرنگاران، بیان کرد: نخستین کارگروه مقابله با سیلاب احتمالی سال ۹۸ در مرداد امسال برگزار شد و شرح وظایف دستگاه ها، مشخص، ابلاغ و بر آن تاکید شد.
وی با اشاره به اطلاعیه‌ها و اخطاریه‌های صادره از سازمان مدیریت بحران کشور، هواشناسی خوزستان و اداره کل مدیریت بحران استان توضیح داد: همچنان تاکید بر این است دستگاه‌های اجرایی متولی باید به اخطارها و هشدارها توجه کنند و براساس آوردی که اداره کل هواشناسی و سازمان آب و برق خوزستان پیش‌بینی می‌کنند وقوع سیلاب احتمالی مدیریت شود.

مدیرکل مدیریت بحران استانداری خوزستان ادامه داد: با همراهی مردم و آگاهی بخشی‌ که از طرف رسانه‌ها صورت گرفت توانستیم سیل ۹۸ را بدون تلفات انسانی پشت سربگذاریم؛ در زمستان پیش رو نیز از مردم به ویژه روستاییان، کشاورزان و عشایر خواهشمندیم به نکاتی که از سوی ستاد مدیریت بحران ابلاغ می‌شود توجه جدی داشته باشند.

وی ادامه داد: با توجه به اینکه این روزها شاهد نخستین بارش‌ در تمام سطح خوزستان هستیم، مسایلی مانند لغزندگی جاده‌ها، صاعقه و حوادثی از این دست به وقوع می‌پیوندد لذا تعداد اخطاریه ها و اطلاعیه از این جهت برای پیشگیری از کوچک‌ترین حوادث بیشتر شده تا شاهد هیچگونه آسیبی به جان و مال هم استانی‌های عزیز نباشیم.

حاجی زاده با بیان اینکه روز گذشته در اثر صاعقه در شهرستان اندیکا یک نفر جان خود را از دست داد افزود:ضروری است که در پی صدور اطلاعیه ها و اخطاریه ها، رسانه‌ها و فضای مجازی با اطلاع‌رسانی درست، برای نجات انسان ها در بلایی طبیعی کمک کنند.

*معاونت عمرانی استانداری مسئول پیگیری سیل‌بندها*

وی با اشاره به وضعیت سیل‌بندهای خوزستان و از بین رفتن بیشتر سیل‌بندها در سیل اخیر گفت: در شورای معاونان خوزستان برحسب دستور استاندار، رسیدگی و پیگیری وضعیت سیل‌بندها به حوزه معاونت عمرانی استانداری واگذار شد و سازمان همیاری شهردای‌ها به عنوان مجری و متولی آن انتخاب شد و از این مسیر وضعیت سیل‌بندها پیگیری می‌شود اما لازم است در ترمیم و احداث آنها سرعت بیشتری صورت گیرد.

159