با حضور استاندار خوزستان؛ هفت طرح بهداشتی درمانی در شوشتر به بهره برداری رسید / آغاز عملیات اجرایی ساخت تصفیه خانه ۲۵ هزار مترمکعبی بتنی شوشتر

امروز جمعه با حضور غلامرضا شریعتی استاندار خوزستان در شوشتر هفت طرح بهداشتی درمانی کلنگ زنی و یا به بهره برداری رسید و تصفیه خانه ۲۵ هزار مترمکعبی بتنی شوشتر نیز کلنگ زنی شد.
رییس دانشکده علوم پزشکی شهرستان شوشتر در آیین کلنگ زنی و بهره برداری از این طرح ها به خبرنگار ایرنا گفت: در مجموع برای احداث، تجهیز و بهره برداری از این طرح ها بیش از ۷۳میلیارد ریال هزینه شده است.
فرهاد ابوال نژادیان افزود: با اجرای این طرح ها بیش از چهار هزار مترمربع به فضای بهداشتی و درمانی شهرستان شوشتر افزوده می شود.
وی ادامه داد: این طرح ها شامل بهره برداری از مرکز جامع سلامت شیخ حسین، پایگاه اورژانس شهر شرافت، بخش ماموگرافی بیمارستان خاتم الانبیاء، اتاق سانترال اکسیژن و اتاق برق اورژانس خاتم و همچنین کلنگ زنی مرکز جامع سلامت عرب حسن و آی سی یو مادران بیمارستان الهادی هستند.
مدیر اجرایی طرح های آبرسانی جنوب شرق استان خوزستان نیز در خصوص پروژه ساخت تصفیه خانه ۲۵ هزار مترمکعبی بتنی شوشتر گفت: بخش اعظمی از منبع تامین آب آشامیدنی شوشتر از منبع آب زیرزمینی شامل چاه های تراوشی و فلمن است لذا در خشکسالی ها با توجه به کاهش دبی آب رودخانه، شهرستان با کمبود آب مواجه می شد به این دلیل احداث تصفیه خانه آب سطحی برای رفع کمبودها و تامین آب آشامیدنی در دستور کار قرار گرفت.
نورا… دقیقی افزود: در حال حاضر نیاز شوشتر ۵۰ هزار مترمکعب در شبانه روز است و حدود ۲۰ تا ۲۵ هزار مترمکعب کمبود آب آشامیدنی دارد.
وی ادامه داد: این تصفیه خانه در سه بخش اجرا می شود که بخش اول پنج فیلتر شنی تحت فشار دارد که هر کدام ظرفیت تصفیه ۲۵۰ مترمکعب در ساعت را دارند.
مدیر اجرایی طرح های آبرسانی جنوب شرق استان خوزستان با بیان اینکه بخش دوم این طرح احداث فرآیند تصفیه خانه با روش انعقاد مرکزی است، گفت: بخش سوم اسکله آبگیر است که توانایی برداشت آب تا ۴۰ هزار متر مکعب در شبانه روز را دارد.
وی افزود: تاکنون تامین آب آشامیدنی شوشتر فقط از منابع زیرزمینی انجام می شد اما با احداث این تصفیه خانه، هم منبع تامین آب سطحی و هم منبع زیرزمینی خواهیم داشت.
دقیقی گفت: ۲۵ هزار متر مکعب آب با این طرح از طریق تصفیه خانه آب سطحی تامین می شود که قابلیت برداشت آب تا ۳۵ هزارمتر مکعب را خواهد داشت؛ با این وجود ۶۵ تا ۷۰ درصد آب شوشتر را تامین می کند.
وی افزود: اخیرا سه چاه نیمه عمیق در کف علی شوشتر را وارد مدار کرده ایم که هر کدام ۹۰ لیتر در ثانیه و در مجموع ۲۲ هزار مترمکعب در شبانه روز ظرفیت تامین آب دارند.
مدیر اجرایی طرح های آبرسانی جنوب شرق استان خوزستان گفت: اعتبار اختصاص یافته برای تکمیل این طرح ها بیش از ۳۷۰ میلیارد ریال از محل اعتبارات عمومی سازمان آب و برق خوزستان است و پیش بینی می شود این تصفیه خانه ظرف مدت ١٠ ماه به بهره برداری برسد.

128