تاکید استاندار خوزستان بر رعایت عدالت آموزشی در توزیع نیروی انسانی و تجهیزات در سطح مدارس

استاندار خوزستان گفت: مدیران آموزش و پرورش و روسای مناطق باید به موضوع عدالت آموزشی توجه داشته باشند و مدارس خوب و معلمان مجرب در یک نقطه یا مدرسه متمرکز نباشند و همچنین ابزار و تجهیزات آموزشی موجود نیز باید به صورت عادلانه در سطح مدارس توزیع شود.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی استانداری خوزستان، گردهمایی مدیران آموزش و پرورش خوزستان روز سه شنبه با حضور علی‌اکبر حسینی‌محراب، استاندار خوزستان در سالن همایش‌های شهید هاشمی استانداری برگزار شد.

استاندار خوزستان در این گردهمایی گفت: با پتانسیل هایی که معلمان ما دارند علی رغم کمبودها، مشکلات، شرایط آب و هوایی، میزان حقوق و … باید آدمهای عاشقی باشند که این رسالت بزرگ را به دوش گرفته و به سرمنزل مقصود میرسانند.

وی افزود: هدف آموزش و پروش ما تربیت افراد صالح و شایسته است و مکتب ما اجازه نمیدهد خروجی سیستم تعلیم و تربیت آن افراد ناصالح باشد همچنانکه هر مکتبی در آموزش و پرورش خود افراد را متناسب با همان تفکر تربیت میکنند.

حسینی محراب اظهار داشت: حضور چشمگیر جوانان و نوجوانان در ایام اربعین حسینی نشاندهنده این است که تعلیم و تربیت در کشور در مسیر صحیحی قرار دارد.

استاندار خوزستان عنوان کرد: طبعا معلمان و کادر آموزشی با توجه به زمان حضور دانش آموزان در مدرسه و دوران ۱۲ ساله تحصیل نقش اساسی و تعیین کننده دارند. نگاه ما به آموزش و پرورش یک نگاه زیربنایی است و جزو وظایف حاکمیت است که برای آموزش و پرورش سرمایه گذاری کند و وزن این سرمایه گذاری با توجه به ماهیت انسان ساز آموزش و پرورش باید بیشتر از بخش‌های دیگر باشد.

حسینی محراب بیان کرد: مدیران آموزش و پرورش و روسای مناطق باید به موضوع عدالت آموزشی توجه داشته باشند و مدارس خوب و معلمان مجرب در یک نقطه یا مدرسه متمرکز نباشند و همچنین ابزار و تجهیزات آموزشی موجود نیز باید به صورت عادلانه در سطح مدارس توزیع شود.

وی ادامه داد: طی سالهای اخیر شرایط کرونا و فضای مجای وظیفه ما را سنگین تر کرده است و خود غربی ها امروز نگران ابعاد منفی این محیط هستند و محدودیت‌هایی برای دانش آموزان وضع کرده اند و ما هم باید به این موضوع توجه کنیم و اجازه ولنگاری فضای مجازی که نتیجه آن انهدام خانواده ها خواهد بود را ندهیم.

استاندار خوزستان خاطرنشان کرد: نماد عینی و ملموس عملکرد آموزش و پرورش نتایج کنکور است؛ در رتبه بندی های کشوری در همه حوزه ها خوزستان باید رتبه های اول تا ششم را کسب نماید و مدیری که نتواند به این رتبه برسد مدیر قوی محسوب نمی شود و باید تلاش کنیم با زمان بندی مشخص برنامه های موثری جهت ارتقای آموزش و پرورش  استان اجرایی نماییم.

حسینی محراب گفت: ما باید در کنار علم آموزی مسائل پرورشی و استعداد سنجی از دانش آموزان را مد نظر قرار دهیم و در سال دهم تحصیل فرآیند انتخاب رشته با آگاهی و هدفمندی انجام شود و با توجه به اینکه استان ما یک استان صنعتی است و نیاز به نیروی انسانی متخصص در رشته های فنی و حرفه ای دارد لازم است برنامه های متناسب در این زمینه در دستور کار قرار گیرد.

استاندار خوزستان بیان کرد: باید با انجام مطالعات دقیق علل مهاجرت برخی از معلمان شناسایی شود تا از این طریق دردها را بشناسیم و راهکارها را پیدا کنیم و این راهکارها عملیاتی نماییم.

523