مشروح سخنان استاندار خوزستان در گفتگوی تلویزیونی از شبکه آبادان

استاندار خوزستان روز چهارشنبه در برنامه گفتگوی تلویزیونی از شبکه آبادان حضور یافت.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی استانداری خوزستان، علی اکبر حسینی محراب، استاندار خوزستان در این برنامه تلوزیونی در خصوص مصوبات سفر ریاست جمهوری برای آبادان و خرمشهر گفت: یک کارگروه توسعه با مسئولیت استانداری برای پیگیری مصوبات سفر ریاست جمهوری تشکیل شده است؛ مصوبات در بخش های زیربنایی، عمرانی، شهری، فرهنگی، بهداشت و درمان، آب و فاضلاب، آسفالت و جاده ها مثل مسیر اهواز به خرمشهر و خرمشهر به شلمچه در اروند و همچنین در چوئبده و در بخش‌های مختلف مصوبات فراوانی داریم.

وی افزود: این مصوبات توسط مسئولین ذیربط و در مراحل مختلف به امضا رسیده و تایید شده است و انشا‌ءالله پس از اعلام رسمی دولت به اطلاع مردم شریف استان خواهیم رساند تا با کمک مردم و دستگاه‌های مختلف این مصوبات اجرایی شود.

حسینی محراب ادامه داد: سازمان برنامه و بودجه معاونت عمرانی استانداری و دو فرماندار ویژه آبادان و خرمشهر و دستگاه‌های نظارتی بر روند اجرایی مصوبات نظارت خواهند داشت.

استاندار خوزستان در پاسخ به سوال مجری برنامه در خصوص نظارت بر اجرای این مصوبات اظهار داشت: جریانات بسترساز فساد با انحصار طلبی و همچنین افرادی که پروژه ها را در قالب ترک تشریفات انجام میدهند در جایی که نظارت وجود نداشته باشد موجب از بین بردن بیت المال و شکل گیری فساد می‌شوند. خوشبختانه با حضور مردم و نظارت قدرتمند دستگاه های نظارتی از بابت بروز فساد در اجرای این مصوبات نگرانی نداریم.

حسینی محراب در پاسخ به سوالی در خصوص برنامه های دولت برای رونق تولید و اشتغال بیان کرد: برای رونق تولید آنچه که در استان تعریف کردیم فعال کردن زیرساخت‌ها و بخش بازرگانی است. در آبادان و خرمشهر در بخش شیلات مزیت بسیار خوبی داریم و با توجه به وجود بازار صادراتی در عراق و دیگر کشورهای همسایه می توانیم اشتغال قابل توجهی در این بخش ایجاد کنیم همچنین نخیلات و خرما نیز دیگر مزیت مهم آبادان و خرمشهر است و خوشبختانه با بارش رحمت الهی که امسال داشته‌ایم می‌توانیم نخیلات را احیا نموده و صادرات این بخش را توسعه دهیم‌.

استاندار خوزستان عنوان کرد: در بخش بازرگانی از دولت خواستیم درصد تخفیف عوارض شهرستان خرمشهر را افزایش دهند و امیدوارم در ادامه موفق شویم تخفیف تا ۳۰ درصد را برای این شهرستان داشته باشیم.

حسینی محراب گفت: تلاش می کنیم از طریق مذاکره و رایزنی با نخست وزیر و استانداران جنوب عراق صادرات استان خوزستان را به این کشور توسعه دهیم در عین حال جریان تجارت با توجه به اینکه با محوریت اتاق‌های بازرگانی انجام می شود در اختیار بخش خصوصی است و برای اینکه بتوانیم در بازار عراق نقش بهتری داشته باشیم کالاهایی که صادر میکنیم بایست از کیفیت بالاتری برخوردار باشند همچنین با توجه به بهبود روابط با عربستان قصد داریم روابط اقتصادی با این کشور را گسترش دهیم و علاوه بر این روابط خود را با سایر کشورهای منطقه افزایش دهیم.

وی افزود: برای رسیدن به رقم یک میلیارد دلار در صادرات استان هدف‌گذاری کرده‌ایم و امیدواریم با تلاش مسئولان ذیربط به این مهم برسیم و در صورت تحقق این هدف شرایط اشتغال و رفاه در استان بهبود محسوسی خواهد داشت با روی کار آمدن دولت آقای سودانی که رویکرد مثبتی در تعامل با کشور ما دارد پذیرفته اند که خط راه آهن شلمچه بصره فعال شود. یک سری مشکلات در اجرای این پروژه وجود دارد که در حال رفع شدن است؛ راه آهن ایران پذیرفته خط روی پل رودخانه و مسیر مین زدایی را انجام دهد و روند اجرایی این پروژه تسریع یابد.

استاندار خوزستان در مورد موضوع لایروبی اروند توضیح داد: لایروبی رودخانه اروند در در مرز ما انجام شده و تعداد زیادی از کشتی های مغروق خارج شده اند و تعداد بسیار کمی باقی مانده که ستاد کل نیروهای مسلح در حال خارج کردن آنها از آب است. در قسمتی که مربوط به عراق است با توجه به اینکه عراق در ام القصر و فاو کار بازرگانی انجام می دهد و نیاز چندانی به مسیر اروند رود ندارد آنچنان مایل به لایروبی نیست اما در مرز ایران لایروبی در حال انجام است.

حسینی محراب در مورد پروژه های بیمارستانی در آبادان و خرمشهر تصریح کرد: بودجه بیمارستان ۱۶۶ تختخوابی تامین اجتماعی آبادان و همچنین بیمارستان قلب خرمشهر تامین شده و با توجه به اینکه اکثر تجهیزات این بیمارستان ها خریداری شده است امیدواریم تا پایان امسال به بهره‌برداری برسند.

وی عنوان کرد: هزینه بودجه آلایندگی در بخشهای مختلف تقسیم بندی شده است و پروژه‌های زیادی در شهرها و روستاهای استان از محل این بودجه در حوزه های زیر ساختی تعریف شده است.

استاندار خوزستان در مورد موضوع مسئولیت های اجتماعی وزارت نفت گفت: در دولت قبلی وزارت نفت بودجه مسئولیت های اجتماعی را مطابق با نظر خود و بدون لحاظ نظر استان انجام می داد در حالی که مطابق قانون ۴ درصد از کار پیمانکاری و تولید در هر منطقه باید تحت عنوان مسئولیت های اجتماعی هزینه همان منطقه شود.

حسینی محراب ادامه داد: در دولت مردمی برای اولین بار وزیر نفت رسماً اعلام کرد این چهار درصد را در پروژه های عمرانی و خدماتی در استان هزینه خواهد کرد. متعاقبا ستادی تشکیل شد و ۷ هزار و ۱۰۰ میلیارد تومان در سال گذشته وزارت نفت به استان تخصیص داد. همچنین ۵ هزار میلیارد تومان هم به عنوان حق آلایندگی اختصاص داد و مجموعاً ۱۲ هزار و ۱۰۰ تومان به استان تزریق شد.

استاندار خوزستان در پاسخ به سوالی در خصوص مشکلات شبکه فاضلاب در آبادان تصریح کرد: با پیگیری های صورت گرفته برای فاضلاب آبادان در سال جاری بانک ملت قبول کرد مبلغ ۴۰۰ میلیارد تومان اختصاص دهد.

استاندار خوزستان در خصوص اعطای مجوز افزایش سفرهای شناورها و لنج های  تجاری گفت: ما از جمله استانهایی هستیم که به دلیل تعداد کم لنج که در اختیار داریم، کمترین بهره را از این قضیه می بریم. لنجهای دریایی و بازرگانی ما کمتر از ۳۰۰ شناور است، در حالیکه گناوه نزدیک دوهزار لنج دارد یا در بندرعباس هم به همین گونه است. اگر دولت بخواهد تصمیمی واحد برای افزایش سفر بگیرد آن شهرهایی که لنج زیادی دارد را ملاک و تراز قرار می دهد. خوزستان در سال گذشته به دلیل همین محرومیت ، با نظر وزیر کشور یک سهمیه بیشتر استفاده کرده است.

وی افزود: استانهای دیگر هم تمایل دارند از قدرت چانه زنی ما در این زمینه استفاده کنند. البته ما هم موافقبم که به لنج دارها کمک بشود ،اما همین جا از برخی لنج دارها ی عزیز درخواست دارم که برای خود فعالیت کنند و اسیر شبکه های تضمینی قاچاق نباشند. چرا باید ملوان ها و ناخداهای ما از این فعالیت بهره ی کمی ببرند و بیشترین سود نصیب دیگران و این شبکه ها بشود؟ ما این ضعف را شاهد هستیم و حتما خود ملوانان و ناخداهای ما تلاش کنند که سهم بیشتری از این سفرها ببرند، در غیر این صورت مجاب خواهیم شد، تصمیمات دیگری بگیریم.

استاندار خوزستان در پایان گفت: به مردم آبادان و استان موفقیت تیم های صنعت نفت و استقلال خوزستان را تبریک عرض می کنم. هر کمکی از دست ما بر بیاید برای این تیم و دیگر تیم های استان انجام میدهیم.

856