در نشست شورای مسکن استان تأکید شد:

جاذبه‌های بیشتری برای شهرهای جدید ایجاد شود

استاندار خوزستان گفت: جانمایی شهرهای جدید با وجود آماده‌سازی خدمات به هر دلیل مورد استقبال واقع نشده است و باید جاذبه‌های بیشتری برای این شهرها ایجاد شود تا بخشی از مشکل مسکن کلانشهر اهواز و حاشیه را برطرف کند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی استانداری خوزستان، نشست شورای مسکن استان امروز سه‌شنبه ۲۳ اسفندماه به ریاست علی اکبر حسینی محراب، استاندار خوزستان و با حضور ارسلان مالکی، سرپرست سازمان ملی زمین و مسکن و روح الله اکبری، مشاور، دستیار ویژه وزیر و دبیر قرارگاه مسکن وزارت راه و شهرسازی برگزار شد.

استاندار خوزستان در ابتدای این جلسه با اشاره به مطالبات مردم اظهار داشت: عمده مردم از مسائل مختلف آبگرفتگی، حمل و نقل، آسفالت، عدم وجود فاضلاب، بهداشت و درمان، مسجد، پاسگاه و … گلایه دارند و این نشان می‌دهد که به دلیل عدم تأمین زیرساخت در گذشته درصد نارضایتی از مسکن مهر بالا رفته است.

حسینی محراب بیان داشت: جانمایی شهرهای جدید با وجود آماده‌سازی خدمات به هر دلیل مورد استقبال واقع نشده است و باید جاذبه‌های بیشتری برای این شهرها ایجاد شود تا بخشی از مشکل مسکن کلانشهر اهواز و حاشیه را برطرف کند.

وی عنوان داشت: بانک‌ها استقبالی برای پرداخت وام نداشته‌اند با برنامه‌ریزی دولت در بخش مسکن باید قدم‌های جدی‌تری در استان برداشته شود.

مشاور، دستیار ویژه وزیر و دبیر قرارگاه مسکن وزارت راه و شهرسازی افزود: طرح نهضت ملی مسکن به معنا حرکت جوششی به صورت ملی است که باید دستگاه‌های مختلف با همراهی دولت و حاکمیت بسترسازی لازم را برای این امر صورت دهند و این کار جز با عزم و اراده عمومی صورت نمی‌پذیرد.

اکبری تصریح کرد: تاکنون ۲۸ هزار و ۵۰۰ هکتار احصاء زمین جدید (الحاق و تغییر کاربری) داشته دایم؛ هر کدام از واحدهای احداثی حدود ۱۱۹ میلیون تومان خدمات زیربنایی نیاز دارند.

وی ابراز داشت: برای ساخت یک شهر کل دولت و نظام اقتصادی باید با تمام امکانات پای کار باشد.

مشاور، دستیار ویژه وزیر و دبیر قرارگاه مسکن وزارت راه و شهرسازی با بیان اینکه مسکن اولویت نخست دولت و مردم است، گفت: امروزه بحث مسکن در سایر کشورها ۲۰ تا ۲۵ درصد سبد خانوار را تشکیل می‌دهد در کشورما در قشر متوسط ۴۰ تا ۶۰ درصد و در اقشار ضعیف ۸۰ تا ۹۰ درصد هزینه سبد خانوار صرف خرید و اجاره مسکن می‌شود و باید تلاش کنیم تا این عدد به عنوان نیاز واقعی تنظیم شود.

در پایان سرپرست سازمان ملی زمین و مسکن با بیان اینکه در تأمین زمین عقب هستیم، بیان داشت: باید توافق با مالکان بخش خصوصی که املاک آن‌ها در کنار محدوده واقع شده است را در دستور کار قرار دهیم و از این اراضی برای طرح نهضت ملی مسکن استفاده کنیم.

مالکی با تأکید بر ضرورت توجه به شهرک‌سازی خارج از حریم و تشکیل قرارگاه برای پیگیری توافقات و بحث مربوط به تأمین زمین عنوان داشت: در برخی از شهرها چاره‌ای جز شهرک سازی وجود ندارد؛ همچنین قانون‌گذار اجازه استفاده از اراضی مازاد سایر دستگاه‌ها را برای تأمین مسکن داده است.

وی افزود: آماده‌سازی زمین به استان تفویض شده است تا از منابع سازمان این کار را انجام دهد.

سرپرست سازمان ملی زمین و مسکن با بیان اینکه انتظار می‌رود که ساخت مسکن با سرعت بیشتری انجام شود؛ ابراز داشت: قراردادهای آماده‌سازی اراضی تأمین شده تا اردیبهشت‌ماه تمام شود تا زمین بدون آماده نشده در طرح نهضت ملی مسکن نداشته باشیم.

 

 

 

 

 

 

399