معاون رئیس جمهور در امور ایثارگران؛

مردم باید بدانند قهرمانان واقعی چه کسانی هستند/باید نشان دهیم که سپاسگزار ایثارگران هستیم

معاون رئیس جمهور گفت: مردم باید بدانند قهرمانان واقعی چه کسانی هستند. ما باید نشان دهیم سپاسگزار ایثارگران عزیز هستیم.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی استانداری خوزستان، سید امیرحسین قاضی‌زاده هاشمی، معاون رئیس جمهور در امور ایثارگران در نشست شورای توسعه و ترویج فرهنگ ایثار و شهادت خوزستان که شامگاه امروز ۲۸ دی در استانداری خوزستان برگزار شد، گفت: خاک خوزستان به خاطر اینکه محل عروج انسان‌های بسیاری بوده است، مقدس است. یاوران انقلاب اسلامی از سراسر کشور خود را به این سرزمین مقدس رساندند و تلاش کردند همراهی خود را با امام حسین(ع) به اثبات برسانند زبان ما از اینکه در خوزستان بخواهیم درباره دفاع مقدس صحبت کنیم کوتاه است، تمام مردم خوزستان و تمام کسانی که به یاری مردم آمدند با این فرهنگ آشنا هستند این جمع نیازی به تبیین فرهنگ ایثار و شهادت توسط ما ندارند؛ امیدواریم بتوانیم حق خوزستان را در این حوزه ادا کنیم.

وی با بیان اینکه یاد شهدا، فرهنگ انقلاب را حفظ می‌کند و پیش می‌برد، افزود: انقلاب ما یک انقلاب فرهنگی بود. انسانی که انقلاب اسلامی معرفی کرد انسانی است که قله‌اش در زندگی شهادت است. این سخن رهبر انقلاب است که شهادت، قله زندگی هر انسان مومنی است.

قاضی‌زاده هاشمی اظهار کرد: در همه سفرهای استانی در جلسه شورای توسعه و ترویج فرهنگ ایثار و شهادت از دو زاویه به موضوع می‌پردازیم؛ یک زاویه ترویج فرهنگ ایثار و یک زاویه تکریم خانواده‌های شهدا است که تکریم خانواده‌های شهدا نیز در راستای ترویج فرهنگ ایثار و شهادت است، چون مردم باید بدانند قهرمانان واقعی چه کسانی هستند. ما باید نشان دهیم سپاسگزار ایثارگران عزیز هستیم.

رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران ادامه داد: شورای ترویج یک شورای قانونی است که مصوبات آن با ابلاغ رئیس جمهور به منزله مصوبه دولت است. تفاوت این شورا با سایر شوراها این است که یک قرارگاه عملیاتی استانی و شهرستانی هم دارد. شورای توسعه و ترویج فرهنگ ایثار و شهادت، یک شورای بین قوه‌ای است. بعضی‌ از نهادها که زیر نظر مقام معظم رهبری هستند، عضو این شورا هستند. یک شورای حاکمیتی است چون این مقام مربوط به همه است. نمی‌توان گفت یک دستگاه خاص مسئول امور ایثارگران و شهدا است. همه مسئولند. این شورا، یک شورای قرارگاهی اجرایی است که این وظایف را تقسیم می‌کند و موضوعات مشترک را برای کار جمعی برنامه‌ریزی و اقدامات خاص را مطالبه می‌کند. رئیس این شورا در کشور رئیس جمهور و در استان‌ها استاندار است.

معاون رئیس‌جمهور در بخش دیگری از سخنان خود گفت: از سال گذشته مجلس توجه ویژه‌ای کرد و یک درصد بودجه جاری کشور را برای این کار تخصیص داد. خوشبختانه امسال دولت این را دائمی کرد و تحت عنوان احکام دائمی آن را به مجلس پیشنهاد کرد که امیدواریم مجلس آن را تصویب کند. یعنی یک پشتوانه بودجه‌ای به صورت تکلیف تعیین می‌شود که ما مطابق قانون، آیین نامه آن را در شورای عالی به تصویب رساندیم. این آیین‌نامه با امضای رئیس جمهور به همه دستگاه‌ها ابلاغ شد و شرح اقدامات و تخصیص منابع در این ابلاغیه ذکر شده است.

قاضی زاده هاشمی با بیان اینکه غالب خدمات به جامعه ایثارگر با پیگیری بنیاد شهید ارائه می‌شود، افزود: زمین‌ها را راه و شهرسازی تامین می‌کند و وام را بانک‌ها تخصیص می‌دهند. موضوع اشتغال را وزارت کار و تعاون دنبال می‌کند. یعنی ۷۰ تا ۸۰ درصد خدماتی که به ایثارگران داده می‌شود توسط بنیاد شهید نیست. بنیاد شهید مقام پیگیری کننده است.

وی در پایان گفت: در بحث تبدیل وضعیت نیز از ۱۴ هزار و ۸۹۴ مورد ۵۰ درصد حل شده است. در زمینه تسهیلات خوداشتغالی، دولت لطف ویژه‌ای کرده است و اعتبارات ما از محل تسهیلات بانکی نسبت به پارسال، هفت برابر شده، یعنی دولت در اعطای تسهیلات کم نگذاشته است. طبیعتا برای تسهیلات خود اشتغالی نباید مشکل داشته باشیم.

 

559