انهدام محموله ۱۵ تنی کالا‌های قاچاق دخانی و سلامت محور به ارزش بیش ار ۱۵ میلیارد ریال در اهواز

در راستای مبارزه باپدیده شوم قاچاق کالا‌ و تاثیرات نامطلوب آن بر اقتصاد و سلامت مردم، محموله 15 تنی کالا‌های قاچاق دخانی و سلامت محور به ارزش بیش ار 15 میلیارد ریال در اهواز امحاء شد.

دبیر کمیسیون برنامه ریزی، هماهنگی و مبارزه با قاچاق کالا و ارز استان خوزستان در خلال مراسم امحاء کالا‌های قاچاق دخانی و سلامت محور در گفت و گویی اظهار داشت: این کالا‌ها جزء کالا‌های دخانی و سلامت محور هستند و توسط سازمان های کاشف عضو کمیسیون شناسایی و کشف شده اند و برابر آیین نامه و  پس از تعیین تکلیف نهایی با رعایت نکات بهداشتی و محیط زیستی در دو مرحله امحاء می شوند.

بصیری در ادامه افزود: کالا‌های سلامت محور فرآورده‌هایی هستند که با سلامت مردم سرو کار دارند و شامل انواع محصولات آرایشی، بهداشتی، خوراکی، آشامیدنی، دارو، مکمل  و تجهیزات و ملزومات پزشکی می شوند. فرآورده‌های سلامت محور قاچاق و غیر مجاز هیچگونه مجوزی از وزارت بهداشت دریافت نکرده اند و هیچ نظارتی هم بر نحوه تولید، مواد مورد استفاده، شرایط نگهداری و توزیع آن اعمال نشده است و در اغلب این کالاها انواع سموم مثل آفلاتوکسین، فلزات سنگین، مواد فاسد و بی کیفیت شیمیایی، انواع آلودگی های میکروبی و حساسیت زا وجود دارد، استفاده از این کالا‌ها مضر به سلامت جامعه بوده و دارای عوارض متعدد و بعضاً جبران ناپذیری می باشد و مصرف کنندگان می بایست به جد از خرید اینگونه کالاها اجتناب نمایند.

وی در ادامه از مردم خواست از طریق نسب نرم افزار TTAC بر روی تلفن های همراه و یا از طریق سرشماره پیامکی ۲۰۰۰۸۸۲۲ نسبت به استعلام شناسه ۱۶ رقمی اصالت کالاهای سلامت محور که بر روی اینگونه کالاها وجود دارد اقدام نموده و قبل از مصرف از سلامت آن ها مطمئن شوند.

83