استاندار خوزستان در نشستی با حضور معاون وزارت امور خارجه عنوان کرد:

توسعه تبادل تجاری خوزستان با کشورهای مختلف در حوزه تولیدات صنعتی، کشاورزی و خدمات مهندسی

استاندار خوزستان در نشستی با معاون دیپلماسی اقتصادی وزارت خارجه، توسعه تبادل تجاری در زمینه تولیدات کشاورزی، صنعتی و خدمات فنی و مهندسی میان استان خوزستان با کشورهای مختلف را مورد تاکید قرار داد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی استانداری خوزستان صادق خلیلیان، استاندار خوزستان در جلسه‌ای با حضور مهدی صفری، معاون دیپلماسی اقتصادی وزارت امور خارجه با اشاره به توسعه تجارت میان استان خوزستان با کشورهای مختلف اظهار داشت: استان خوزستان از ظرفیت‌هایی بسیار خوبی به ویژه در زمینه صادرات محصولات کشاورزی و صنعتی و خدمات فنی و مهندسی برخوردار است که می‌تواند میان این استان و کشورهای مختلف به ویژه همسایگان ایران در زمینه تجارت مورد استفاده قرار گیرد.

وی با اشاره به صادر شدن برخی محصولات خوزستان به کشور روسیه خاطرنشان کرد: باید بتوانیم از ظرفیت‌های کشاورزی، صنعتی و فنی در خوزستان در زمینه گسترش تجارت و ایجاد ارتباطات بیشتر با کشورهایی مانند روسیه و قزاقستان به بهترین شکل استفاده کنیم.

استاندار خوزستان همچنین با اشاره به شناسایی ظرفیت‌ها و پتانسیل‌های کشورهای حاشیه خلیج فارس به منظور گسترش روابط تجاری و اقتصادی گفت: توسعه بیش از پیش ارتباطات تجاری با کشورهای حاشیه خلیج‌فارس مانند کویت، قطر و عمان از دیگر اولویت‌های مهم ما در زمینه گسترش صادرات است و در این زمینه نیز آمادگی داریم.

وی با تاکید بر اهمیت تکمیل خط آهن “بصره ـ شلمچه” به عنوان یک کریدور مهم ارتباطی میان دو کشور ایران و عراق گفت: این خط آهن علاوه بر تعامل منطقه‌ای، گردشگری و تسهیل انتقال و جابجایی کالا، می‌تواند دسترسی به بازارهای سوریه برای کشور را نیز فراهم آورد.

خلیلیان در ادامه وجود اشتراکات زبانی و فرهنگی میان استان خوزستان و عراق را از پتانسیل‌های مهم در زمینه توسعه گردشگری سلامت، گردشگری آموزشی و دانشجویی برشمرد.

خوزستان ظرفیت افزایش صادرات به کشورهای روسیه و قزاقستان را دارد

همچنین صفری، معاون دیپلماسی اقتصادی وزارت امور خارجه  گفت: خوزستان از پتانسیل بسیار خوبی در جهت صادرات به کشورهای همسایه به ویژه کشورهای همسایه شمال ایران برخوردار است لذا ضرورت دارد استاندار خوزستان به همراه هیات‌های تجاری و بازرگانی سفرهایی به روسیه و قزاقستان داشته باشد.

وی افزود: ما موظفیم میزان تبادلات تجاری خود را با روسیه تا پنج میلیارد دلار و با قزاقستان تا سه میلیارد دلار برسانیم لذا با توجه به ظرفیت‌هایی که در استان خوزستان به ویژه در حوزه محصولات کشاورزی، نفت، گاز و خدمات فنی و مهندسی وجود دارد وزارت امور خارجه آمادگی لازم جهت هماهنگی صادرات خوزستان با این دو کشور را دارد.

257