فرمانده قرارگاه عملیاتی ستاد کرونا خوزستان : ایجاد پست قرنطینه بیماران کرونایی در مرزهای شلمچه و چذابه ضروری است

فرمانده قرارگاه عملیاتی ستاد کرونا خوزستان بر لزوم ایجاد پست قرنطینه بیماران کرونایی در مرزهای شلمچه و چذابه تاکید کرد و گفت: تزریق ۲ نوبت واکسن و ارائه تست پی سی آر منفی ۲ شرط مهم برای تردد در مرز است.

ولی اله حیاتی سه شنبه در نشست قرارگاه عملیاتی ستاد کرونا خوزستان که در محل استانداری برگزار شد به موضوع کنترل هوشمند مرزهای خوزستان اشاره کرد و افزود: در مرزهای استان تنها افرادی اجازه تردد دارند که هر ۲ دُز واکسن را تزریق کرده و تست پی سی آر منفی ۹۶ ساعت داشته باشند.

وی در خصوص کنترل مرزهای دریایی استان نیز گفت: همچون گذشته باید در ۲۰ مایلی بندرگاه های خوزستان از خدمه کشتی ها تست کرونا گرفته شود ضمن اینکه مکانی برای قرنطینه افراد بیمار باید آماده شود.

حیاتی کنترل مرزهای خوزستان را برای جلوگیری از انتقال سویه جدید ویروس کرونا بسیار مهم دانست و اظهار داشت:تجربه های قبلی ثابت کرده است ویروس کرونا در همه نقاط جهان قابل پخش و انتشار است لذا باید کنترل های بهداشتی را افزایش داد تا دامنه شیوع بیماری کمتر شود.

فرمانده قرارگاه عملیاتی ستاد کرونا خوزستان گفت: مبنای نظارت بر رعایت پروتکل های بهداشتی در استان طرح مدیریت هوشمند است. در این طرح وظایف تمامی ارگان ها به ویژه فرودگاه ها تعریف شده و بر این اساس به همراه دریافت بلیت باید کارت واکسیناسیون یا تست پی سی آر منفی ۷۲ ساعته نیز از مسافر درخواست شود در غیر این صورت با فرودگاه مربوطه برخورد می شود.

وی در ادامه با بیان اینکه شرایط کرونا در کشور به گونه‌ای است که نباید دچار عادی انگاری شویم گفت: اگر غفلت کنیم گرفتار موج جدید ویروس می‌شویم لذا باید در زمینه رعایت پروتکل های بهداشتی نظارت بیشتری در استان صورت گیرد.

حیاتی با تاکید بر پیگیری روند واکسیناسیون در استان خوزستان افزود: آموزش و پرورش استان الگوی موفقی در بازگشایی مدارس بوده و دستگاه های آموزشی استان می‌توانند از این الگو استفاده کنند. مدارس استان در زمینه رعایت پروتکل های بهداشتی، فاصله گذاری اجتماعی، زدن‌ ماسک و الزامات بهداشت محیط آموزشی عملکرد خوبی داشته اند ضمن اینکه دانشگاه علوم پزشکی اهواز نیز در زمینه رعایت پروتکل های بهداشتی اقدامات بسیار مفیدی انجام داده است.

وی افزود: مبنای صدور دستورالعمل ها در خصوص محدودیت های کرونایی، ستاد کرونای استان است و دستگاه ها نباید در این زمینه به صورت بخشی عمل کنند زیرا این موضوع منجر به تعدد در تصمیم گیری خواهد شد.

فرمانده قرارگاه عملیاتی ستاد کرونا خوزستان در ادامه وضعیت درمانی استان را خوب ارزیابی کرد و گفت:باید آمادگی لازم برای شرایط سخت را داشته باشیم تا در صورتیکه وارد چالش جدیدی شدیم با کمبود دارو مواجه نشویم.

وی گفت: سیاست دولت به گونه ای است که باید به سمت بازگشایی های هدفمند حرکت کنیم. خوشبختانه این بازگشایی ها در استان خوزستان شروع شده و تاکنون با موردی که ناقض  پروتکل‌های بهداشتی باشد مواجه نشده ایم.

اکنون سه شهرستان خوزستان در وضعیت زرد و ۲۴ شهرستان آبی کرونایی هستند.

تاکنون بیش از پنج میلیون و ۲۰۰ هزار دُز واکسن کرونا در خوزستان تزریق شده است.

ایرنا

293