نشست بررسی وضعیت منابع و مصارف حوضه کرخه به ریاست استاندار خوزستان

*نشست بررسی ذخایر سدها با محوریت سد کرخه به ریاست دکتر صادق خلیلیان، استاندار خوزستان با حضور فرمانداران و مدیران متولی به منظور اتخاذ تصمیم پیرامون مسایل و مشکلات کشاورزان و تصمیم‌گیری در خصوص مصارف آب این حوضه برگزار شد.

دکتر صادق خلیلیان شنبه در نشست بررسی وضعیت منابع و مصارف آب در حوضه رودخانه های استان به ویژه حوضه کرخه با اشاره به تامین آب برای کشاورزان توضیح داد: در هفته‌های اخیر به دلیل نحوه برداشت از بالادست مشکلاتی برای مناطق پایین دست رودخانه‌های کرخه و همچنین کارون و مارون بروز پیدا کرده که در نشستی با حضور مدیران مربوطه و فرمانداران تمهیدات لازم در این زمینه اتخاذ شد.

وی افزود: به منظور حفظ حق‌آبه پایین دست مقرر شد نحوه برداشت آب در مناطق بالا دست براساس قراردادها و سهمیه تعیین شده باشد و در شهرستان‌های هویزه، حمیدیه و سوسنگرد در جهت بهبود نسبی وضع کشت کشاورزان اقداماتی برای افزایش و تامین میزان آب انجام خواهد شد.

استاندار خوزستان توضیح داد: همچنین مقرر شد همزمان با قراردادهایی که سازمان آب و برق با کشاورزان منعقد می‌کند، جهاد کشاورزی نیز قراردادهای بیمه کشاورزان را بر اساس خود اظهاری آنها منعقد نماید تا خسارت‌های احتمالی از طریق بیمه پرداخت شود.

در این‌نشست وضعیت سامانه‌های بارش‌ی تا پایان سال جاری و گزارش جامعی از وضعیت سدهای استان و آخرین وضعیت کشت‌های انجام شده ارایه شد.

585