جلسه بررسی آخرین وضعیت بیماری فوق حاد آنفلانزای پرندگان در استانداری خوزستان برگزارشد

جلسه بررسی آخرین وضعیت بیماری فوق حاد آنفلانزای پرندگان در استانداری خوزستان برگزارشد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی اداره کل امور اجتماعی وفرهنگی استانداری جلسه بررسی آخرین وضعیت بیماری وبرنامه ریزی جهت اجرای برنامه های بهداشتی،پیشگیری ،کنترل وکاهش ریسک بروز شیوع بیماری در خصوص ورود پرندگان مهاجر وآزاد به تالاب ها وزیستگاههای این استان ومهیا شدن شرایط برای بروز وشیوع احتمالی بیماری آنفلانزای حاد پرندگان درجهت مقابله با این بیماری با حضور معاون سیاسی واجتماعی استاندار،مدیرکل امور اجتماعی و فرهنگی و نماینده دستگاهها در سالن معاونت سیاسی اجتماعی استانداری برگزارشد.

در ابتدای جلسه دکتر کنارکوهی  مدیرکل دامپزشکی در این جلسه ضمن ارائه گزارش از آخرین وضعیت بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان در جهان و کشور، بر ضرورت اتخاذ تدابیر پیشگیرانه لازم جهت جلوگیری از شیوع این بیماری در استان که می‌تواند بر روند تولید و تامین مواد غذایی شهروندان استان لطمه بزند پرداخت و اظهار داشت از ابتدای سال جاری تا کنون خوشبختانه در استان ما موردی از این بیماری گزارش نشده است.

دکتر کنار کوهی افزود:مقابله با آنفلانزای فوق حاد با تشکیل ستاد مقابله درکشور و در استان واکاوی و بازنگری با دستگاههای مرتبط و آمادگی جهت پیشگیری وبروز احتمالی آمادگی کامل را داشته باشیم.

مدیرکل دامپزشکی گفت: آنفلانزای فوق حاد یکی از بیماریهای است که از دو جهت بسیار حائز اهمیت است.اول به دلیل نوع بیماری که بسیار حساس درتولید طیور ومرگ و میر است و دیگراینکه یک بیماری مشترک بین انسان و پرندگان است که با آمدن فصل پاییز بروز این بیماری به مراتب بیشتر خواهد بود.

در پایان معاون سیاسی اجتماعی استاندارافزود: باتوجه با شرایط کشور که در خصوص بیماری کرونا بسر می بریم اگر با جدیت این موضوع را پیگیری نکنیم هزینه های بسیار زیادی متحمل استان خواهد بود.

نجاتی افزود :باید تمامی فرمانداریها به صورت آماده باش جهت مقابله با بیماری آنفلانزای فوق حاد پرندگان باشند و آموزش و اطلاع رسانی به عموم مردم را در دستور کارخود قرار دهند وهمچنین با کمک از فضای مجازی می توان مردم را از این بیماری آگاه ساخت.

 

170