کشور عراق از طریق مرزهای زمینی زائران را پذیرش نمی کند

معاون امنیتی انتظامی استانداری خوزستان با اشاره به اینکه کشور عراق از طریق مرزهای زمینی زائران را پذیرش نمی کند گفت: ۲مرز چذابه و شلمچه در خوزستان به روی زائرین عتبات عالیات بسته است و مردم برای رفتن به عراق از طریق این ۲ مرز اقدام نکنند.

ولی الله حیاتی روز دوشنبه بیان کرد: بر اساس اعلام مسئولان کشور عراق سفر به عتبات عالیات برای شرکت در کنگره پیاده روی اربعین حسینی تنها از طریق هوائی مقدور است بنابر این اگر افرادی قصد عزیمت به این کنگره را دارند تنها از طریق مرزهای هوائی اقدام کنند.

وی افزود: کشور عراق به دلیل شیوع ویروس کرونا امسال ۳۰ هزار سهمیه برای زائران ایرانی متقاضی شرکت در کنگره اربعین حسینی در نظر گرفته که قرار است موکب دارانی که هر ساله در کشور عراق به زائران خدمات دهی می کنند در قالب این سهمیه به کشور عراق اعزام شوند.

فرمانده قرارگاه عملیاتی مبارزه با ویروس کرونا در خوزستان تاکید کرد : بر همین اساس  امسال هیچ گونه موکبی برای ارائه خدمات و پذیرایی از زائرین در مسیرهای شلمچه و چذابه  برپا نمی شود و موکب دارانی که قصد برپایی موکب در کشور عراق را دارند تنها از مسیر هوایی می توانند به این کشور سفر کنند.

وی افزود: از عموم مردم درخواست می کنیم با توجه با بسته شدن مرزهای چذابه وشلمچه از سوی کشور عراق بر روی مسافران عتبات عالیات به خوزستان به این ۲ مرز سفر نکنند تا مشکلی برایشان به وجود نیاید.

حیاتی گفت: مرزها برای تجارت و واردات و صادرات باز هستند و مشکلی در این خصوص وجود ندارد.

وی در عین حال گفت: کسانی که قصد دارند از طریق مرز هوائی به عراق سفر کنند باید ۷۲ ساعت قبل از پرواز اقدام به انجام تست  p.c.r  کنندتا از ورود آنان به خاک عراق جلوگیری نشود.

امسال دومین سالی است که به دلیل شیوع ویروس کرونا پیاده روی اربعین حسینی در کشور انجام نمی شود.

خوزستان  دارای ۲ پایانه مرزی شلمچه و چذابه در  مرز عراق است که سالانه بیش از یک میلیون زائر اربعین حسینی را برای مراسم اربعین حسینی پذیرا است.

351