سیاست‌های استان خوزستان در تابستان برای مصرف آب تبیین می‌شود

معاون امور عمرانی استانداری خوزستان با بیان اینکه تنش آبی، مساله اساسی خوزستان است، گفت: در سال آبی جاری بارش باران در خوزستان کم بوده و قرار است با توجه به این شرایط، مسائل مربوط به کمبود آب، تنش آبی و ضرورت‌های مصرف بهینه آب در خوزستان پیگیری و سیاست‌های استان خوزستان در تابستان برای مصرف آب تبیین شود.

وی افزود: تصفیه‌خانه آب ماهشهر یکی از پروژه‌هایی است که تامین اعتبار آن باید پیگیری شود. حل مشکلات این طرح برای راه‌اندازی تا پایان اردیبهشت‌ماه باید در دستور کار قرار بگیرد.

معاون امور عمرانی استانداری خوزستان گفت: با راه‌اندازی این تصفیه‌خانه، مشکل آب بخش اصلی ماهشهر رفع خواهد شد. در زمینه تامین و توزیع آب نیز موارد اختلافی میان دستگاه‌های اجرایی وجود داشت که قرار است در مدت یک هفته، این مساله رسیدگی و وظایف دستگاه‌های اجرایی مشخص شود.

عبیات با اشاره به مشکلات آب روستایی در ماهشهر تصریح کرد: قرار است مشکل آبرسانی به روستاهای گُرگُر که بخشی از آن‌ها در ماهشهر و بخشی در شادگان قرار دارند، رفع شود تا در آغاز فصل تابستان مشکلی در این زمینه نداشته باشند.

وی افزود: از گذشته بحث‌هایی مطرح بود تا از پساب تصفیه‌خانه فاضلاب ماهشهر برای پتروشیمی‌ها استفاده شود و آبی که پتروشیمی‌ها استفاده می‌کنند به سمت تصفیه‌خانه آب ماهشهر برود.

معاون امور عمرانی استانداری خوزستان گفت: این موضوع، یک بحث کلان است و قرار است در جلسه شورای راهبردی استان خوزستان این موضوع و مباحث مربوط به مشارکت پتروشیمی‌ها مورد بررسی قرار بگیرد.

عبیات بیان کرد: کمیته تخصصی برای بررسی موضوعات مختلف مربوط به آب و فاضلاب تشکیل شده است تا دستگاه‌های اجرایی متولی بحث آب و فاصلاب، اختلافات را با یکدیگر حل و فصل کنند.

وی با اشاره به مشکلات صیادان و مسائل مرتبط با شیلات افزود: قرار است مشکلات اسکله‌های صیادی و شیلات در جلسه شورای شیلات استان خوزستان مطرح و رفع شوند.

عبیات ادامه داد: در قانون بودجه امسال، یک هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان برای مناطق محروم خوزستان در نظر گرفته شده است و امیدواریم با این بودجه و مشارکت نهادهای غیردولتی، پروژه‌هایی که نیاز به اعتبارات کمتری دارند و می‌توان آن‌ها را برای رفاه بیشتر مردم اجرایی کرد، به بهره‌برداری برسانیم.

وی گفت: تنش آبی، مساله اساسی خوزستان است؛ در سال آبی جاری بارش باران در خوزستان کم بوده و قرار است با توجه به این شرایط، مسائل مربوط به کمبود آب، تنش آبی و ضرورت‌های مصرف بهینه آب در خوزستان پیگیری و سیاست‌های استان خوزستان در تابستان برای مصرف آب تبیین شود.

130