استاندار: در موضوع اقوام معتقدم کارتابل امنیتی باید به کارتابل فرهنگی و اجتماعی تبدیل شود / خدمتگذار همه اقوام خوزستان هستم

استاندار خوزستان با بیان اینکه در موضوع اقوام معتقدم کارتابل امنیتی باید به کارتابل فرهنگی و اجتماعی تبدیل شود و نباید به هر دلیلی از قوه قهریه استفاده نکنیم گفت: خدمت به همه اقوام وظیفه ماست. اقوام عزیز خوزستانی اعم از عرب، لر، بهبهانی، دزفولی و شوشتری و .... تصور نکنند که چون من به برخی از اقوام خوزستان منتسب هستم آنها را فراموش میکنم. من زمانی که در استان چهارمحال و بختیاری نیز مسئولیت گرفتم همان ابتدا اعلام کردم که این استان مشتکل از اقوام مختلف است و من خدمتگزار همه مردم هستم و در خوزستان هم به همین منوال خادم همه اقشار و اقوام هستم.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی استانداری خوزستان قاسم سلیمانی استاندار خوزستان پنجشنبه در آئین تکریم و معارفه استانداران پیشین و جدید خوزستان در محل تالار امام رضا (ع) گفت: من پیش از این در دو استان ایلام و چهارمحال و بختیاری مسوولیت داشتم که ارتباط تنگاتنگی با خوزستان دارند.

وی افزود: در سال ۹۳ یک نوبت آقای مقتدایی استاندار وقت خوزستان را دعوت کردیم و یک نوبت هم دکتر شریعتی را دعوت کردیم که مسائل مشترک از جمله آب و پروژه های راه بررسی شد  و میتوانید آقای مقتدایی را شاهد بگیرید که بر اثر این جلسات مخالفت با پروژه های انتقال آب به چه نقاطی رسید.

سلیمانی ادامه داد: در سفر رئیس جمهور به چهارمحال و بختیاری مهمترین خواسته ما پروژه راه آهن اصفهان شهرکرد اهواز بود این راه آهن استان های مرکزی را به خلیج فارس متصل میکند که پروژه بسیار حیاتی برای استان های مسیر است و خوشبختانه فاز اول آن به سرعت در حال انجام است و امیدواریم به نتیجه برسد.

استاندار خوزستان یادآور شد: از جمله اشتراکات مهم خوزستان و ایلام طرح ۵۵۰ هزار هکتاری مقام معظم رهبری است ما در ایلام تقریبا کار را تمام کردیم و تنها ۹ هزار هکتار مانده است اما در خوزستان تحقق فاز دوم بسیار مشکل است چرا که هم مساله تخصیص آب و هم موضوع تخصیص اعتبار آن مانده و حتما از تجارب دکتر شریعتی در ادامه پروژه استفاده میکنم. فاز دو این طرح حدود ۲۵۰ هزار هکتار هست که بسیار مهم است و باید زیر کشت برود.

سلیمانی افزود: دیگر نقطه مشترک این دو استان برگزاری اربعین بود که با تعامل و هماهنگی خوب بین دو استان برگزار شد.

استاندار خوزستان یادآور شد: موضوع مشترک دیگر میان دو استان سیل ۹۸ بود. در ایلام خساراتی دیدیم اما پیشگیری هایی برای خوزستان انجام دادیم و هنگامی که در نقطه ای از ایلام دیدیم که جریان آب در حال ورود و آسیب به خوزستان است که آن موقع با کمک وزیر کشور سد را بستیم و خروجی سد را از از ۲ هزار مترمکعب به ۴۵۰ متر مکعب بر ثانیه رساندیم و کمک زیادی به کاهش ورودی به کرخه و موجب کاهش خسارت ها و تخریب ها شد.

وی تصریح کرد: در نفت و گاز نیز شباهت زیادی بین خوزستان و ایلام است. ما در طول سالیان اخیر حدود ۷ میلیارد دلار در نفت و گاز ایلام سرمایه گذاری شد و تجربه خوبی بود که اینجا نیز استفاده کنیم.

استاندار خوزستان خاطرنشان کرد: در موضوع اقوام معتقدم کارتابل امنیتی باید به کارتابل فرهنگی و اجتماعی تبدیل شود و نباید به هر دلیلی از قوه قهریه استفاده نکنیم؛ هر جا به مردم اعتماد کردیم موفق بودیم از جمله در دوران دفاع مقدس که در ابتدای آن دروان ارتش از هم پاشیده بود و سپاه نیز هنوز شکل نگرفته بود اما مردم ایران با توکل به خدا سینه سپر کردند و شهید دادند و مرزهای کشور را صیانت کردند.

سلیمانی ادامه داد: در استان ایلام در حوادث ۹۶ و ۹۸ ما با استفاده از ظرفیت مردمی شرایط را کنترل نمودیم و دچار کمترین مشکلات بودیم.

استاندار خوزستان گفت: باید با معتمدین، مردم، بزرگان، نخبگان و جوانان رایزنی کنیم و برای حل مشکلات به جمع بندی برسنیم و پروتکل ها را مطابق با اول انقلاب و نگاه مقام معظم رهبری انجام دهیم که هم اکنون هم اینچنین است.

سلیمانی عنوان کرد: در موضوع آبهای سطحی باید برنامه های کوتاه مدت، میان مدت و بلندمدت تدوین نماییم و آبهای سطحی را در شبکه ای جدا از شبکه فاضلاب هدایت نماییم البته در این بخش کارهای خوبی صورت گرفته است و کارها را پیگیری میکنیم.

استاندار خوزستان تاکید کرد: وحدت و انسجام و همدلی رکن اصلی پیشرفت است و در نارسایی ها به شکل منصفانه و دلسوزانه انتقاد شود و  اقدامات انجام شده را به کلی زیر سوال نبریم و همدیگر را تقویت نماییم.

سلیمانی بیان کرد: بنده خدمتگزار نظام و مردم هستم و تجربه های خود را در طول سالها مدیریت در سطوح مختلف به کار خواهم گرفت و از ظرفیتهای همه دستگاه ها و مسئولان، روحانیت، نمایندگان، نهادهای حاکمیتی و بنیادها کمک میگیرم.

استاندار خوزستان ادامه داد: تلاش میکنیم تخصیص های بودجه استان افزایش یابد در عین حال بنیادها و نهادها کارهای زیادی میتوانند انجام دهند و در خوزستان هم کارهای خوبی انجام داده اند. انشاالله همه دست در دست هم میدهیم تا بتوانیم در کاهش مشکلات از جمله بیکاری همت نماییم.

وی گفت: در برخی از مناطق کارخانه های زیادی وجود دارد اما نرخ بیکاری بالاست که این شرایط در شان نیست و باید تلاش کنیم بومی گزینی قوی تر شود و توازن و عدالت در توزیع امکانات و فرصتها بیشتر شود.

استاندار خوزستان در پایان گفت: خدمت به همه اقوام وظیفه ماست. اقوام عزیز خوزستانی اعم از عرب، لر، بهبهانی، دزفولی و شوشتری و …. تصور نکنند که چون من به برخی از اقوام خوزستان منتسب هستم آنها را فراموش میکنم. من زمانی که در استان چهارمحال و بختیاری نیز مسئولیت گرفتم همان ابتدا اعلام کردم که این استان مشتکل از اقوام مختلف است و من خدمتگزار همه مردم هستم و در خوزستان هم به همین منوال خادم همه اقشار و اقوام هستم.

979