رییس سازمان امور اجتماعی کشور: پیشرفت تشکل های مردمی در سیل اخیر محسوس و ملموس است

جلسه کارگروه تخصصی سازمان های مردم نهاد مدیریت بحران با حضور رییس سازمان امور اجتماعی کشور برگزار شد.
به‌منظور بررسی وضع موجود استان خوزستان در پی بروز سیل های اخیر ، کارگروه تخصصی سازمان‌های مردم نهاد مدیریت امروز چهارشنبه( ۲۱ فروردین‌ماه، ۱۳۹۸) با حضور تقی رستم وندی، معاون وزیر کشور و رییس سازمان امور اجتماعی کشور در مرکز مدیریت و کنترل حوادث استان خوزستان برگزار شد.
در این نشست رییس سازمان امور اجتماعی کشور ضمن تقدیر و تشکر از تلاش های شبانه روزی مدیران استانی و سازمان های مردم نهاد گفت: در بحران های اخیر، پیشرفت و پختگی تشکل های مردمی در مسیر حرکتشان محسوس و ملموس بود و باید تلاش کنیم از این ظرفیت عظیم استفاده کنیم. تقی رستم وندی با تاکید بر اینکه نباید نگاه ابزاری به سمن ها داشته باشیم،اظهار داشت: نکته مهم و راهبردی آنست که دولت ها باید تشکل های مردمی را شریک خود در حکمرانی و کشورداری بدانند.
وی افزود: تشکل های مردمی نهادی نیستند که فقط برای دوره ای خاص تاریخ مصرف داشته باشند و باید در کنار مدیران دولتی به حل مسایل اجتماعی و حکومتی بپردازند.
معاون وزیر کشور بیان کرد: اگر چه سیل اخیر یک رخداد طبیعی است، اما بلحاظ اجتماعی دارای تبعات و پیامدهای گوناگونی است و از هم اکنون که در دل بحران هستیم، این پدیده را باید از دریچه مسایل اجتماعی ببینیم و با تحلیل ابعاد مختلف آن، اجازه ندهیم مسایل اجتماعی امروز در آینده به مسایل سیاسی و امنیتی تبدیل شوند.
رستم وندی با اشاره به جبهه بزرگ معارضی که در مقابل کشور ما صف کشیده است، تاکید کرد: اگر ابعاد اجتماعی این رخداد طبیعی نادیده گرفته شود، در آینده باید جلساتی برای مدیریت ابعاد سیاسی- امنیتی این پدیده تشکیل دهیم.
وی افزود: برای جلوگیری از بروز هرگونه مشکل سیاسی- امنیتی، باید به اهمیت کار تشکل ها واقف باشیم و چه بهتر با نگاه اجتماعی و با تکیه بر ظرفیت مردمی شرایط موجود را ساماندهی کنیم.
معاون وزیر بابیان اینکه برای دوران پس از بحران و در دوره بازتوانی و بازسازی باید در حوزه های فردی، اجتماعی و روانی برنامه ریزی کنیم، پیشنهاد کرد: ظرف مدت ۱۰ روز آینده طرحی از سوی اداره کل امور اجتماعی استانداری با نگاه بلند مدت ۶ ماهه در ۳ گام تهیه و تدوین شود. وی این طرح را شامل ۳ گام عنوان کرد:
گام اول: آسیب های اجتماعی و روانی ناشی از سیل اخیر رصد و دیده‌بانی شوند و در اختیار امور اجتماعی استان قرار گیرند.
گام دوم: الویت ها و نقاط حاد و بحرانی شناسایی و اقشار آسیب پذیر همچون سالمندان، کودکان و زنان بطور ویژه دیده شوند و همچنین به تمایز بین مناطق روستایی و شهری توجه گردد و در حقیقت نقشه نقطه به نقطه آسیب های استان ناشی از بحران سیل تهیه گردد.
گام سوم: طراحی یک فرآیند اجرایی که عمده تمرکز بر تشکل های مردمی باشد، چون هدف دنبال کردن برنامه های مردم محور و متکی بر ظرفیت های اجتماعی و مردمی است.
در ادامه این جلسه، معاون وزیر از تشکل های مردمی خواست تا با تشکیل کارگروه های تخصصی و بررسی ابعاد طرح پیشنهادی، به اداره کل امور اجتماعی و فرهنگی استان در تدوین این طرح کمک کنند.
رستم وندی با اشاره به نگاه ویژه مرکز در ۲ سال اخیر به خوزستان گفت: سازمان امور اجتماعی کشور خود را متعهد می داند تا اجرایی شدن کامل این طرح از خوزستان حمایت کند.
در این نشست، معاون وزیر ادامه داد: فضای مجازی علاوه بر منفعل کردن مدیران، باعث مخدوش شدن فضای جامعه می شود و اجازه نمی دهد حجم بزرگ خدمات به سیل زدگان دیده شود. بنابراین تشکیل سایت و کانال اطلاع رسانی واحد توسط تشکل های مردمی جهت غلبه بر فضای شایعه و فرافکنی بسیار حائز اهمیت است.
رییس سازمان امور اجتماعی کشور در پایان گفت: باید قدردان ایثارگری های مردم و تشکل های اجتماعی و بویژه جوانان باشیم و وقایع اخیر نشان می دهد که نسل جوان ما، آگاه و جهادگر است و نسبت به هم نوع خود احساس وظیفه می کند.
براساس این گزارش، در این جلسه تعدادی از موسسات خیریه، سازمان های مردم نهاد و گروه‌‌های جهادی گزارشی از اقدامات انجام شده در خصوص بحران سیل اخیر ارائه دادند و کمبودها و کاستی های موجود را با رییس سازمان امور اجتماعی کشور در میان گذاشتند.

207