استاندار خوزستان عنوان کرد:

کاهش چشمگیر سرعت ابتلا به کرونا پس از اجرای طرح شهید سلیمانی/مورد مستندی مربوط به شیوع هپاتیت در استان نداریم

استاندار خوزستان گفت: مورد مستندی در رابطه با شیوع هپاتیت در استان نداریم و موارد اسهالی رویت شده در استان پس از بررسی های لازم به مردم استان اعلام خواهد شد

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی استانداری خوزستان، غلامرضا شریعتی استاندار خوزستان با بیان اینکه صبح امروز دو جلسه با محوریت مبحث سلامت برگزار شد گفت: در شورای سلامت استان مسائل مربوط به حوزه سلامت اعم از بیماری های غیر واگیر، مرگ و میر های زود رس و شهر هایی که دارای بیشترین متوسط مرگ و میر های زودرس ناشی از بیماری های قلبی-عروقی، دیابت و مقوله تصادفات داشتند را مورد بررسی قرار دادیم و بنا شد تا با بررسی کامل و متناسب با شرایط روز، این مباحث تحت کنترل قرار گیرند.

استاندار خوزستان گفت: در موضوع خودکشی که به عنوان یک آسیب اجتماعی شناخته می شود و می تواند در حوزه سلامت قرار گیرد، مقرر شد روند رو به کاهشی که در سال های اخیر با بررسی نظرات متخصصان و کارشناسان اخذ شد را ادامه دهیم و در صورت نیاز و با توجه به شرایط جدید جامعه، مداخله بیشتری در این زمینه داشته باشیم.

شریعتی با اشاره به موضوع آب و فاضلاب روستایی و مشکلاتی که در این زمینه در روستا های شهرستان شوش وجود دارد گفت: مقرر شد که تا پایان سال روستا های شهرستان شوش ازجمله مسیر خلیفه حیدر که جزو دغدغه اصلی محسوب می شود با تصمیماتی که در این زمینه گرفته شد به سامان برسد.

وی همچنین گفت: مرکز بهداشت استان هم موظف شد تا با ارائه آمار دقیقتر و شرح مطلوبیت ها به اخذ تصمیمات بهتر و درست کمک کند.

استاندار خوزستان با بیان اینکه در جلسه دوم که با حضور دکتر محمدصادقی، رئیس بسیج جامعه پزشکی کشور، در استانداری خوزستان برگزار شد طرح شهید سلیمانی مورد بررسی قرار گرفت، گفت: در طرح شهید سلیمانی بسیج جامعه پزشکی فعالیت خوبی از خود نشان داد که با کمک بسیج استان، سپاه حضرت ولی عصر (عج)، نیروی انتظامی، هلال احمر و سایر دستگاه های استان توانستیم با کنترل بیماری از وقوع پیک چهارم در استان جلوگیری کنیم.

وی افزود: روند کاهش شیوع بیماری در استان پیش از اجرای طرح شهید سلیمانی به دلیل اقدامات صورت گرفته آغاز شده بود و با اجرای این طرح شاهد افزایش سرعت کاهش شیوع بیماری در خوزستان بودیم و از این رو تعداد بستری ها و فوتی های مبتلایان به بیماری کرونا به سرعت کاهش پیدا کرد و توانستیم روز های بدون فوتی به دلیل ابتلا به بیماری کرونا را در استان داشته باشیم.

شریعتی با بیان اینکه به دلیل آبی شدن وضعیت استان و رفع محدودیت فعالیت برخی مشاغل، در هفته اخیر شاهد افزایش بسیار کم ابتلا به کرونا در استان بودیم، گفت: کاهش دمای هوا در استان که موجب به وجود آمدن فضا های بسته و بدون تهویه مناسب هوا می شود، می تواند مردم را در معرض ابتلا به بیماری کرونا قرار دهد.

وی افزود: به همین دلیل از مردم استان تقاضا دارم تا با رعایت بیشتر نکات بهداشتی و چشم پوشی از انجام فعالیت های غیر ضروری و همچنین توجه به دستور العمل های ستاد کرونا و ایجاد تهویه مناسب، چه در محل کار و چه در منازل، از خود و اطرافیان خود مراقبت کنند.

نماینده عالی دولت در استان همچنین در رابطه با شایعاتی که در فضای مجازی در رابطه با شیوع بیماری هپاتیت منتشر شده عنوان کرد: هنوز مورد مستندی در رابطه با شیوع هپاتیت در استان نداریم، گزارشی مبنی بر چهار مورد ابتلا به بیماری اسهال در شهرستان کارون و ۱۶ مورد دیگر در صیدون باغملک مشاهده شد که دستور بررسی های لازم به مرکز بهداشت و آب و فاضلاب استان داده شده است.

وی همچنین با بیان اینکه رئیس مرکز بهداشت استان موردی مبنی بر تشخیص ابتلا به هپاتیت در استان نداشته ایم گفت: شرایط در حال بررسی و ارزیابی است و در حال حاضر طبق پیگیری های انجام شده مشخص شد که بروز موارد اسهال گزارش شده به دلیل ورود ۲ الی ۳ نفر به استان به جهت دیدار با خویشاوندان بوده و نوع این بیماری پس از بررسی های لازم به مردم استان اعلام خواهد شد.

174