استاندار: رژیم بعثی عراق در محاسبات خود پایمردی، وطن دوستی و ایستادگی مرزنشینان و عشایر غیور خوزستان را پیش بینی نکرده بود

استاندار در حاشیه همایش نقش عشایر در دفاع مقدس در گفتگو با خبرنگاران گفت: رژیم بعثی عراق در محاسبات خود پایمردی، وطن دوستی و ایستادگی مرزنشینان و عشایر غیور خوزستان را پیش بینی نکرده بود و این مقاومت عشایر وطن دوست و وفادار ما بود که آنها را زمینگیر کرد.

به گزارش روابط عمومی استانداری خوزستان غلامرضا شریعتی استاندار خوزستان یکشنبه ۶ مهرماه در حاشیه همایش نقش عشایر در دوران دفاع مقدس در محل منطقه آزاد اروند در گفتگو با خبرنگاران گفت: عشایر ایران و خصوصا جنوب کشور در طول تاریخ دو خط مبارزه داشتند یک خط مبارزه با استبداد و یکی خط مبارزه با استعمار.
وی افزود: در خط مبارزه با استبداد همگان از مبارزات همیشگی عشایر غیور لر، عرب بختیاری و … با استبداد زمان رضاخان و محمدرضا پهلوی مطلع و شاهد هستند به علت اینکه زمان تاریخی آن نزدیک بوده است.
استاندار خوزستان ادامه داد: مبارزات عشایر جنوب با استعمار هم بر کسی پوشیده نیست و مبارزه عشایر عرب در گمبوعه با انگلیسی ها مبارزه عشایر ما در تنگستان و سایر مبارزات مختلفی که با استعمار داشتند همه و همه نشان از ایستادگی و شجاعت ایثارگری، خداپرستی و میهن دوستی این عشایر عزیز در جنوب است و به همین علت است که از سمت جنوب یک وجب هم از خاک ما جدا نشده است.
شریعتی خاطرنشان کرد: این ایستادگی، پایمردی میهن دوستی و آزادگی و تعلق به یکپارچگی ایران و اسلام در خون عشایر جنوب ریشه دار است.
استاندار خوزستان یادآورشد: وابستگی عشایر به کشور، اسلام و انقلاب در هشت سال دفاع مقدس به ویژه در اوایل حمله ددمنشانه رژیم بعثی به مرزهای جنوبی زبانزد است و این عشایر و قبایل مختلف بودند که نقش بی‌بدیلی بازی کردند.
شریعتی اظهار داشت: عراق اگر در محاسبات خود پیش بینی میکرد ظرف چند روز خرمشهر و استان را اشغال می کند به این علت بود که در کشور تازه انقلاب شده بود و مقداری ارتش ایران را از هم گسیخته میدید و تصور می‌کرد رسیدن اهدافش مسیر راحتی است اما آنچه معادلات و محاسبات صدام را بر هم زد این بود که در ذهن او مقاومت بی نظیر مرزنشینان و عشایر خوزستان را پیش بینی نکرده بود و تصور می کرد آنها رگ های مقاومتی ندارند و این معادلات اشتباه بود.
استاندار خوزستان بیان کرد: ایستادگی و پایداری عشایر ما در خرمشهر، آبادان، دشت آزادگان، هویزه، حمیدیه و در شهرهای مختلف استان آنها را زمین‌گیر و متوقف کرد.
وی در پایان گفت: امروز هم پس از هشت سال دفاع مقدس باز هم عشایر ما همگام با اسلام، انقلاب و کشور در معادلات و برنامه‌های مختلف با همان ایستادگی و تعلق خوشبختانه در حال خدمت هستند و پایمردی، حضور و مشارکت آنها در جنگ اقتصادی مانند اوایل انقلاب بر کسی پوشیده نیست و این توسعه که در شهرک‌های صنعتی جنوب کشور خرمشهر و آبادان منطقه آزاد در حال شکل‌گیری است از همراهی و کمک عشایر است و امیدواریم این پیوند ناگسستنی عشایر خوزستان و کشور همواره تداوم داشته باشد.

195