معاون اقتصادی استاندار خوزستان  در شورای کشاورزی استان تاکید کرد؛

 لزوم استفاده از راهکارهای دانش بنیان در رفع مشکلات کشاورزی و مدیریت منابع آب خوزستان

معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری خوزستان  با اشاره به کاهش بارندگی و بروز خشکسالی گفت: در زمینه رفع مشکلات کشاورزی و مدیریت درست منابع آب نیاز است ایده‌های مبتنی بر روش‌های دانش بنیان ارایه و از این ایده ها در جهت  رفع این مشکلات و افزایش بهره ورری در حوزه کشاورزی و آب استفاده کرد.

 

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی استانداری خوزستان آقارضا فتوحی روز چهارشنبه در جلسه شورای کشاورزی استان توضیح داد: سازمان جهاد کشاورزی و سازمان آب و برق استان چالش‌ها و مشکلات خود را در حوزه های مربوطه احصا کنند و از پاک علم و فناوری بخواهند در زمینه رفع این چالش‌ها، ایده‌های مبتنی بر روش‌های دانش‌بنیان ارایه دهند.

وی پایین بودن بهر‌وری آب و عدم استقبال کشاورزان از روش‌های آبیاری تحت فشار را از چالش‌های عمده حوزه کشاورزی استان برشمرد و گفت: با توجه به کاهش میزان بارندگی به ویژه در استان‌های بالادست با صرفه جویی، استفاده از شیوه‎های نوین آبیاری و بالا بردن بهره‌وری مصرف آب می‎توان تا حدودی بر بحران کم آبی غلبه کرد.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری خوزستان   بر نقش و اهمیت انجمن صنفی کشاورزان خوزستان  اشاره کرد  گفت:  با توجه شرایط منابع آبی استان، ایجاد و تقویت زمینه مشارکت  کشاورزان، منجر به بهبود شرایط در حفظ منابع آبی خواهد شد و وجود این تشکل‌ها می توان یک ابزار کارآمد به حساب آید. تشکل‌های کشاورزی باید برنامه ریزی موثری در جهت اقناع سازی و افزایش مشارکت کشاورزان داشته باشند.

وی در خصوص واگذاری مدیریت منابع آب به کشاورزان گفت: برای این مساله پیشنهاد می‌شود  ابتدا یک حوضه آبریز به عنوان پایلوت در اختیار کشاورزان قرار داده شود و براساس خروجی این  برنامه می توان تصمیم  درست را اتخاذ کرد.

فتوحی با اشاره به برداشت گندم و کلزا در استان بیان کرد:  ۱۴۶ مرکز خرید گندم و کلزا در استان قرار دارد که مراکز مورد نظر باید آمادگی کامل در جهت خرید و پرداخت در اسرع وقت به کشاورز را داشته باشند.

243