استاندار خوزستان در حاشیه عملیات اجرایی بیانان‌زدایی و نهال‌کاری تاکید کرد؛

توسعه پایدار بدون توجه به مولفه‌های محیط زیست امکان پذیر نیست

عملیات اجرایی طرح ۲ هزار هکتاری بیابان زدایی و نهال کاری روز چهارشنبه با حضور دکتر صادق خلیلیان، استاندار خوزستان به صورت نمادین با غرس نهال در یکی از مناطق نفتی جنوب شرق اهواز شروع شد.

استاندار خوزستان در این آیین، حفظ محیط زیست (آب ، هوا و خاک) را که در قانون اساسی به آن تصریح شده، بخشی از حقوق عامه بیان کرد و افزود: ضرورت دارد با اجرای طرح‌های آبخیزداری و نهال‌کاری، ریزگردها را مهار و فضای زندگی مردم را بهبود ببخشیم.

صادق خلیلیان با اشاره به ضرورت مقابله با آلاینده‌ها اظهار داشت: توسعه پایدار بدون توجه به مولفه‌های محیط زیست امکان پذیر نیست از این رو بهبود محیط زیست و مهار ریزگردها یک ضرورت اجتناب‌ناپذیر است.

وی با اشاره به خاموشی یکی از فلرهای گازی در ماه‌های اخیر بیان کرد: این اقدام در راستای کمک به جلوگیری از آلودگی هوا صورت پذیرفت، گازی که از این فلر متصاعد می‌شد به محصولاتی برای داخل کشور یا صادرات در جهت ارزآوری تبدیل می‌شود یا اینکه بخشی از آن به چاه‌های نفت تزریق می‌شود که بهره‌برداری پایدار در چاه‌های نفت را به دنبال دارد.

استاندار خوزستان یکی از راه‌های کاهش آلاینده‌ها و مقابله با ریزگردها را کاشت نهال و ایجاد پوشش گیاهی عنوان کرد و گفت: با هم‌افزایی همه دستگاه‌های استان می‌توان هوای پاکی را برای مردم استان به ارمغان آورد.

وی با اشاره مسئولیت‌های اجتماعی مناطق نفت خیز جنوب در راستای کاهش آلودگی هوا توضیح داد: وزارت نفت اقداماتی را در این زمینه برنامه‌ریزی یا در دست انجام دارد که آغاز طرح عملیاتی ۲ هزار کاشت نهال یکی از این اقدامات است.

خلیلیان به عزم مناطق نفت خیز در زمینه خاموش کردن فلرها و تبدیل گازی که از فلرها سوزانده می‌شود به محصولات دیگر تاکید کرد و گفت: کلیه صنایع و دستگاه‌هایی که در استان در حال فعالیت‌ هستند وظیفه دارند برای مقابله با آلاینده‌ها کمک کنند و در این مسیر گام بردارند.

243