معاون اقتصادی استاندار خوزستان عنوان کرد؛

توسعه صنایع پایین دستی در پتروشیمی/۲ طرح جامع نخیلات و شیلات در خوزستان اجرا می‌شود

سرپرست معاونت هماهنگی امور اقتصادی استانداری خوزستان گفت: طرح جامع نخیلات و شیلات استان برای رونق بخشیدن به این ۲ بخش و ایجاد اشتغال عملیاتی می شوند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی استانداری خوزستان  دکتر آقارضا فتوحی شامگاه شنبه در گفت و گوی ویژه خبری شبکه خوزستان با موضوع ظرفیت های اقتصادی و صنعتی خوزستان اظهار داشت: طرح جامع شیلات درخوزستان در آینده ای نزدیک عملیاتی خواهد شد و طبق برنامه‌ریزی انجام شده تا سال ۱۴۰۴ باید تولید آبزیان در استان تا ۵۰۰ هزار تن افزایش یابد.

وی گفت: پروش ماهی در قفس در تمامی دنیا در حال انجام است و در نظر داریم از این روش در استان نیز استفاده کنیم.

فتوحی تولید نخلستان‌های خوزستان را حدود ۲۳۵ هزار تن خرما عنوان کرد و گفت:در طول یک برنامه پنج سال این میزان به ۳۵۲ هزار تن افزایش می‌یابد تا ظرفیت صادرات این محصول افزایش یابد.

سرپرست معاونت هماهنگی امور اقتصادی استانداری خوزستان با بیان اینکه زنجیره خرما از نهال تا زمان صادرات باعث اشتغال بیشتر در استان می شود گفت: طرح جامع نخیلات به وزیر کشور اعلام شده که با مصوب شدن آن و ابلاغ به استان عملیاتی خواهد شد.

فتوحی ادامه داد: وزیر صمت در سفر اخیر خود به خوزستان برای ایجاد مراکز فرآوری خرما در خوزستان قول مساعد داد.

وی با اشاره به اینکه خوزستان قطب امنیت غذایی کشور است ادامه داد: استان یک ظرفیت ، پتانسیل و تکیه گاه کشور است، خوزستان می تواند ۵۰ درصد مواد غذای مودر نیاز کشور را تامین کند و اکنون بالغ بر ۱۸ میلیون تن محصولات کشاورزی سالانه در استان تولید می شود ضمن اینکه در خوزستان  ۶.۵ میلیون هکتار عرصه کشاورزی وجود دارد اما تنها از ۱.۳ میلیون هکتار  آن بهره برداری می شود.

فتوحی ادامه داد: در خوزستان کمبود آب نداریم اما منابع آب در استان باید مدیریت شود تا راندمان کشاورزی افزایش یابد.

توسعه صنایع پایین دستی در پتروشیمی

وی در ادامه به توسعه صنایع پایین دستی پتروشیمی در خوزستان اشاره کرد و گفت: در این راستا ۲هزار و ۸۰۰ هکتار زمین برای توسعه صنایع پایین دستی پتروشیمی خوزستان پیش بینی شده است تا طرح های پایین دستی پتروشیمی در استان اجرایی شود.

سرپرست معاونت هماهنگی امور اقتصادی استانداری خوزستان همچنین تاکید کرد: تمام منابع مالی صنایع پتروشیمی مستقر در خوزستان از جمله گردش مالی ، مالیات و ارزش افزوده که در خارج از استان انجام و پر داخت می شود باید در داخل استان پر داخت تا سود حاصل از آنها برای مردم خوزستان هزینه شود.

فتوحی با اشاره به اینکه ۷۳ ناحیه و شهرک صنعتی در استان وجود دارد ادامه داد: یک هزار و ۸۰۰ واحد تولیدی در شهرک های صنعتی خوزستان وجود دارد که از این تعداد ۴۰۰ واحد تعطیل هستند و ۹۰ واحد تولیدی نیز در تملک بانک ها می باشند.

سرپرست معاونت هماهنگی امور اقتصادی استانداری خوزستان بیان کرد: با بانک های استان هماهنگ شده برای فعال کردن واحدهای تولید راکد و در تملک ورود کنند چرا که برای فعالیت این واحدها از منابع ملی هزینه شده است و این سرمایه نباید هدر رود.

وی افزود: تفکر منفی در خصوص سرمایه گذاری در استان وجود دارد این در حالی است که خوزستان یک استان استراتژیک است که دارای مرز آبی و زمینی است و بهترین مکان برای سرمایه گذای است.

فتوحی با بیان اینکه دولت بر روی خوزستان به عنوان یک استان اقتصادی حساب باز کرده است گفت: در دولت جدید اختیارات خوبی به استانداران به ویژه استانداران ویژه ابلاغ شده است.

انجام طرح های عمرانی موثر در خوزستان

سرپرست معاونت هماهنگی امور اقتصادی استانداری خوزستان با اشاره به اینکه یکی از سیاست های دولت سیزدهیم آغاز پروژه های موثر در استان خوزستان است افزود: از این پس تنها پروژه های عمرانی در استان اجرا می شود که اثر گذاری در خوزستان داشته باشند ضمن اینکه هرچه منابع مالی بیشتر به خوزستان تزریق شود شاهد تحول بیشتر در استان خواهیم بود.

خوزستان پنجمین استان در سپرده گذار بانکی

فتوحی اظهار داشت: خوزستان پنجمین استان در بحث سپرده گذاری بانکی  است اما بانک های استان تنها  ۴۹ درصد وصولی سپرده را به عنوان تسهیلات پرداخت می کنند این در حالی است که میانگین کشوری ۸۲ درصد است.

وی گفت: به بانک های استان ابلاغ شده که باید هر چه زودتر در پرداخت تسهیلات برای تکمیل پروژه ها و رونق تولید کمک کنند.

فتوحی افزود: یکی از مباحثی که به دنبال رونق آن هستیم بحث گردشگری است و در این راستا باید از ظرفیت رودخانه کارون ، راهپیمایی اربعین حسینی ، شهرها و مناطق باستانی و تاریخی در استان برای توسعه صنعت گردشگری بهترین استفاده را داشته باشیم.

توسعه صنعت مرغداری در خوزستان

فتوحی اظهار داشت:  ۴۰درصد مرغ مصرفی در خوزستان وارداتی است این در حالی است که خوزستان می تواند صادر کننده مرغ باشد.

معاونت هماهنگی امور اقتصادی استانداری خوزستان بیان کرد: برای افزایش تولید مرغ و تخم مرغ در استان در حال صدور مجوز هستیم.

وی همچنین با بیان اینکه در رابطه با میوه شب عید اقدام لازم در استان خوزستان انجام شده است بیان کرد: تامین میوه شب عید به تعاون روستایی محول شده است و در زمینه تامین کالای اساسی برای ایام نوروز مشکلی در استان وجود ندارد.

فتوحی در خاتمه تاکید کرد: با جدیت به دنبال برخورد با واحدهای نانوایی متخلف در زمینه کم فروشی و پخت نان بی کیفیت هستیم.

وی همچنین با تاکید بر جذب دانش آموختگان دانشگاهی در خوزستان گفت: از تمامی دستگاه های اجرایی خواسته شده تا از این ظرفیت در استان استفاده کنند.

فتوحی با اشاره به انتصاب  های صورت گرفته در خوزستان گفت: استاندار خوزستان از افراد توانمند در مدیریت ها استفاده خواهد کرد ضمن اینکه از مردم استان تقاضا داریم در توسعه خوزستان با دولت همکاری لازم را داشته باشند.

211